- Komerční sdělení -finance
DomůHobbyRoamingové volání v EU nebude stát více než 0,43 eura

Roamingové volání v EU nebude stát více než 0,43 eura

Dnes vstupuje v platnost nové nařízení Rady EU, které podstatným způsobem snižuje ceny volání, sms a mobilního internetu pro spotřebitele v sítích mobilních operátorů ve všech 27 členských státech EU. Informovala o tom eurokomisařka pro telekomunikace Viviane Redingová.
Krátká textová zpráva poslaná ze zahraničí bude ode dneška v EU stát maximálně 0,11 eura (3,31 Kč), což je téměř třikrát méně než předchozí průměr EU 0,28 eura (8,44 Kč). „Roamingové volání v jiném státě EU nesmí stát více než 0,43 eura (12,95 Kč) za minutu a přijetí hovoru více než 0,19 eura (5,72 Kč). Ode dneška se roamingová volání budou účtovat sekundovou tarifikací po uplynutí prvních 30 sekund a příchozí hovory se budou účtovat vteřinovou tarifikací od první vteřiny,“ upřesnila Redingová.

Očekává se, že všechna tato opatření sníží poplatky za roaming pro spotřebitele v EU o dalších 60 % a zvýší využívání mobilních telefonů. „Komise a národní regulační orgány budou velmi pečlivě sledovat poplatky za datový roaming a příští rok posoudí, zda se trh s roamingem konečně stává konkurenčním,“ řekla komisařka pro telekomunikace EU. Snižují se i náklady na surfování na webu a stahování filmů nebo videoprogramů prostřednictvím mobilního telefonu v zahraničí zavedením nové maximální velkoobchodní ceny ve výši 1 euro (30,1260 Kč) za stažený MB.

Spotřebitelé budou informováni o tom, kolik zaplatí za datové služby. Nová pravidla vyžadují od mobilních operátorů, aby svým zákazníkům, kteří vstoupí na území jiného členského státu a využijí datové služby, poskytovali prostřednictvím sms nebo vyskakovacího okna bezplatnou informaci o poplatcích za roaming. Nová pravidla ochrání spotřebitele před „šoky z účtů“ tím, že zavedou mechanismus ukončení stahování, když poplatek dosáhne 50 eur (1506 Kč), pokud si zákazník nevybere jiný limit pro ukončení stahování. EU přijala první opatření týkající se roamingu v roce 2007, když snížila ceny za roaming při hlasových voláních o 70 %.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek