- Komerční sdělení -finance
DomůHobbyAkciové trhy v Evropě, USA iv Japonsku oslabily

Akciové trhy v Evropě, USA iv Japonsku oslabily

Evropský akciový trh v úterý oslabil, přičemž po zprávách o slabé americké spotřebitelské důvěře ho dolů táhly banky a energetické společnosti.
Panevropský index FTSEurofirst 300 klesl o 1,1 % na 850,17 bodu. BNP Paribas, Deutsche Bank, HSBC a Société Générale oslabily o 1,7 až 2,9 %. Lloyds oslabila o 0,9 % poté, co oznámila, že zruší 2 100 pracovních míst. Akcie energetických podniků poškodil pokles cen ropy. Total, BP, Royal Dutch Shell, Repsol a StatoilHydro ztratily 1,2 až 1,7%. Vzhledem k poklesu cen mědi a dalších kovů oslabily těžební společnosti. Anglo American, Antofagasta, Rio Tinto a Xstrata si odepsaly 1,8 až 2,7 %. Mezi těmi podniky, jejichž akcie posílily, byl například francouzský výrobce léků Sanofi-Aventis, který si připsal 1,1 % poté, co informoval, že zavře osm z 27 výzkumných a vývojových pracovišť bez nedobrovolného propouštění. Během druhého čtvrtletí letošního roku evropský akciový trh posílil o 15,9 %, což byl jeho nejlepší výkon od roku 1999. Zotavoval se tak s historického minima, na kterém byl začátkem března.

Americký akciový trh v úterý oslabil vzhledem k překvapujícímu poklesu spotřebitelské důvěry. Průmyslový index Dow Jones ztratil 0,97 % a klesl na 8 447 bodů, index Standard & Poor’s 500 si odepsal 0,85 % na 919,32 bodu a technologický Nasdaq oslabil o 0,49 % na 1 835,04 bodu. V práci průmyslových podniků oslabila strojírenská společnost Caterpillar Inc, jejíž akcie klesly o 4,9 %. Mezi technologickými firmami oslabila IBM Corp, a to o 1,3%. Nižší cena ropy poškodila Exxon Mobil o 1%. Oslabily také rafinérské společnosti Sunoco Inc, a to o 0,4 %, a Tesoro Corp o 1,2 %. Navzdory úternímu poklesu bylo však druhé čtvrtletí letošního roku pro americký akciový trh nejlepší za desetiletí.

Japonský akciový trh ve středu také oslabil. Hlavní tokijský index Nikkei klesl o 0,2% na 9939,93 bodu a širší Topix si také odepsal 0,2% na 928,30 bodu. Společnosti Orix Corp a All Nippon Airways oslabily po informacích, že chystají velké emise akcií. Orix, která je největší leasingovou firmou země, oslabila o 4,8 % a druhá největší letecká společnost All Nippon Airways ztratila 5,9 %. Strojírenská firma Komatsu však posílila o 1,8 % vzhledem ke zprávám o vývoji čínského indexu nákupních manažerů, který naznačil, že zotavení čínské ekonomiky se dostává na pevnější podklad. Posílila také firma Hitachi Construction Machinery, a to o 1,6 %. Během druhého čtvrtletí japonský akciový trh posílil podobně jako trhy v Evropě a USA, přičemž šlo o jeho největší čtvrtletní růst za posledních 14 let.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek