- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyPrvní slovenská televize stál 2600 korun. Tesla 4110U Oravan

První slovenská televize stál 2600 korun. Tesla 4110U Oravan

Máte-li Oravan doma, určitě ho nevyhazujte. Je to kus poctivého televizního nábytku.

Pokud se moderní televize nápadně podobají zarámovanému obrazu, ty starší připomínají spíše krbovou vložku.

Nejstarší přijímače byly nefalšovanými kusy nábytku. Hluboké dřevěné skříňky s prosklenou čelní stěnou, za kterou se skrýval jiný svět.

Televize v bývalém Československu zahájila černobílé vysílání 1. května 1953 v Praze. Ve stejném roce vyrobili v Tesle Strašnice první televizní přijímač v Československu Tesla 4001A.

Tesla Strašnice a Tesla Pardubice neměly výrobu televizorů jako hlavní výrobní program a mohly dodávat jen 100 tisíc přijímačů ročně.

Vhodné místo pro větší výrobu se našlo v polovině 50. let v Nižné, ve velké klimatizované hale, původně určené pro výrobu hadic pro hasiče a lanářskou výrobu.

Začala se televizní revoluce na Oravě. Nejlépe to vystihují slova šéfa vývoje a hlavního konstruktéra Tesly Orava Ladislava Ďurošky: „Z hladové doliny se postupně stala elektronická dolina.“

Produkci televizních přijímačů v Nižné nad Oravou spustili v srpnu 1958 přebraným typem Tesla 4102U Mánes (úhlopříčka 35 cm), který do té doby vyráběli v Tesle Strašice.

Viktor Knotek přišel koncem 50. let na Oravu z Tesly Bratislava, kde právě dokončil pohledný radiopřijímač Gavota a gramorádio Liberta.

S Janem Vikrutem tvořili ve vývojovém oddělení radiopřijímačů v Bratislavě nerozlučnou dvojici, ale Tesla Orava nabízela vývoj televizorů, které byly velkou výzvou pro konstruktéry.

Knotek jako člen mechanické konstrukce okamžitě projevil zájem o práci na vzhledu budoucích televizí.

V roce 1959 navrhl sérii elegantních skříněk pro televizní přijímače Tesla 4110U Oravan (úhlopříčka 35 cm), Tesla 4111U Kriváň (úhlopříčka 43 cm) a Tesla 4317U Muráň (gramoskříň s televizí a rozhlasem).

V národním podniku Tesla Orava se o rok později spustila výroba prvního slovenského televizního přijímače vlastního vývoje Tesla 4110U Oravan.

Také kabelové dálkové ovládání
Základ tvarového řešení je sice podobný s typem Mánes, ale Oravan má velmi zajímavě oddělenou část obrazovou od části ovládací.

Bakelitový pás je na některých typech vodorovný nebo ve tvaru „V“, který mu velmi slušel a účelně oddělil sklo před obrazovkou od dřevěné lakované destičky se dvěma kruhovými ovladači.

Tento nejlevnější černobílý televizní přijímač se dal pořídit za 2600 Kčs. Komu se nechtělo vstávat a přepínat programy, mohl si k němu dokoupit kabelové dálkové ovládání.

Pokud máte Oravan doma, určitě ho nevyhazujte a dobře o něj pečujte. Nejen proto, že je to kus poctivého televizního nábytku, ale hlavně proto, že je opravdu náš první.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek