- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníElektřina zlevní, avšak méně než se očekávalo

Elektřina zlevní, avšak méně než se očekávalo

Obyvatelé České republiky, kteří na začátku letošního roku uzavřeli se svými dodavateli dohodu o fixních cenách na příští rok, pravděpodobně udělali dobrý obchod, konstatuje Mladá fronta Dnes.
Energetičtí giganti ČEZ a E.ON jim totiž nabídli v důsledku mimořádného propadu cen elektřiny na energetických burzách slevu na tvz. silovou elektřinu ve výši 15 až 20 %. Po započtení všech poplatků spojených s distribucí to představuje zlevnění o 8 % na měsíčním účtu pro domácnosti.

Na jaře se však karta obrátila: ceny elektřiny na burzách vzrostly a analytici očekávají, že tak výhodné nabídky jako na začátku roku se již nezopakují. Ti, kteří si cenu nezafixovali, tak zaplatí víc než lidé, kteří si ji pojistili. „Zlevnění určitě bude, ale zřejmě mírnější, zhruba o 5 %. To by znamenalo, že cena elektřiny pro domácnosti klesne méně než nabízela fixace,“ uvedl Petr Novák, ekonom firmy Atlantik.

S jeho názorem souhlasí i analytik Jan Procházka z firmy Cyrrus. „Fixovat se vyplatilo. Zatím se zdá, že ceny elektřiny klesnou v rozmezí od 4 do 10%, ale spíše se přikláním k té nižší hranici,“ dodal. Zároveň upozornil, že definitivní rozhodnutí o cenách elektřiny pro příští rok padne až na podzim a v ČR bude letos více než kdy jindy „mixem populismu, politiky a skutečné situace na trhu“.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek