Domů Rady a Návody Víte už o dotacích na fotovoltaické systémy?

Víte už o dotacích na fotovoltaické systémy?

0

Chcete zlepšit život ve třech směrech naráz? Pak je výstavba fotovoltaických systémů právě pro vás. Snížíte tak spotřebu energie, ušetříte peníze a navíc učiníte krok pro zelenější budoucnost. Naštěstí existují dotační programy, které poskytují pomoc právě v těchto směrech. Podívejte se na to, jak vám může finanční příspěvek pomoci s pořízením fotovoltaického systému pro vaši domácnost.

Co je to fotovoltaický systém?

Fotovoltaický systém, v některých případech nazývaný také solární systém, je elektroenergetický systém, který je určený pro přeměnu využitelné obnovitelné energie v podobě elektromagnetického záření ze slunce na elektřinu. Tato přeměna probíhá pomocí fotovoltaických panelů.

Celkový základní systém se pak skládá z:

  • Fotovoltaických panelů – ve většině případů bývá vázáno více panelů na jeden systém. Tím je zajištěna vyšší účinnost a efektivita. Jedná se o část konstrukce, která má za úkol převádět sluneční záření na elektrickou energii, která je pak dále náležitě využívána.
  • Solárního invertoru – jedná se o typ invertoru, který má za úkol přeměňovat proměnný stejnosměrný proud, který je při výstupu z fotovoltaického panelu, na proud střídavý. Ten je totiž dále využitelný pro komerční nebo místní síť. Solární měniče mají speciální funkce, přizpůsobené přímo pro použití spolu s fotovoltaickými panely. Mezi ně řadíme například sledování bodu maximálního výkonu.
  • Montáže – jde o konstrukční zařízení, které má na starosti upevnění solárních panelů na povrchu požadovaného místa. Nejčastěji se jedná o střechy, fasády budov nebo zem. Některé tyto pokročilé konstrukce umožňují pohyb fotovoltaických panelů pro získání co možná největší míry přeměny sluneční energie na elektrickou. Tato moderní technologie se nazývá solární sledovací systém.
  • Kabeláže – kabeláž má za úkol propojení jednotlivých částí fotovoltaického systému. Může jít i o propojení jednotlivých fotovoltaických panelů. Kabeláž musí být chráněna před okolními vlivy vůči jakémukoliv poškození. Její deformací by hrozil kolaps celého systému.
  • Integrovaná baterie – spotřeba domácnosti není prakticky nikdy v souladu se spotřebou dané sítě. Účinnost přeměny sluneční energie na elektrickou se v průběhu dne mění. Z toho důvodu je instalována baterie, která má za úkol akumulovat vyrobenou elektrickou energii. Tato energie je pak posléze spotřebována uživatelem v pozdějším čase. Takto instalovaná baterie také může dále poskytovat elektrickou energii do distribuční sítě, čímž je generován určitý zisk majiteli.

Dotace na fotovoltaické systémy

Možností čerpání státních dotací na fotovoltaické systémy je mnoho. Ve většině případů se jedná o finanční pomoc pro firmy a společnosti. Naštěstí existuje i program Nová zelená úsporám, který poskytuje finanční pomoc majitelům nemovitostí. Můžete tak získat pomoc na výstavbu právě pro váš dům.

Kolik můžete získat?

Maximální výše částky, kterou můžete od programu získat, činí 200 tisíc korun. Jedná se o částku na jeden rodinný dům. Je také důležité zmínit, že program poskytne pouze 50 % nákladů na výstavbu.

V případě, kdy bude výstavba stát 400 tisíc korun, půlku si budete muset zaplatit sami. Pokud by byla částka vynaložená na výstavbu rovna 300 tisícům korun, 150 tisíc bude muset jít z vašich vlastních zdrojů. Celková částka z výstavby se stanovuje součtem jednotlivých výdajů.

Přitom jsou stanoveny jednotlivé maximální částky na výstavbu konkrétních systémů. Například pro systém s hybridním měničem získáte jinou výši podpory, než na systém bez něj.

Instalované části systému fotovoltaické elektrárny a výše podpory:

  • Minimální výkon 2 kWp – 40 000 Kč
  • Minimální výkon 2 kWp s hybridním měničem – 60 000 Kč
  • Minimální výkon 2 kWp s tepelným čerpadlem – 100 000 Kč
  • Za 1 kWp výkonu nad 2 kWp – 10 000 Kč
  • Za 1 kWp el. akumulačního systému na bázi lithia – 10 000 Kč

Hybridní měnič je systém, jehož úkolem je ukládání vyrobené elektrické energie. Ta je posléze efektivně využita uživatelem.

Odkud peníze z programu pocházejí?

Program Nová zelená úsporám se dělí celkem na dvě etapy, přitom první skončila na konci roku 2021. Zdroje v první etapě programu byly generovány na základě zisku, který pocházel z prodeje emisních povolenek.

Nyní jsou peníze poskytovány Národním plánem obnovy. Odhaduje se, že v období 2021-2030 bude z Národního plánu obnovy rozděleno mezi žadatele bezmála 19 miliard korun. K tomu však nejsou přičteny podíly z prodeje emisních povolenek, které se na celkovém rozpočtu programu také nadále podílejí.

Kdo přesně může z programu Nová zelená úsporám čerpat?

Tento program poskytuje opravdu široké portfolio žadatelů, kteří o podporu mohou projevit zájem. Zejména se jedná o majitele a stavebníky rodinných či bytových domů.

Žádat mohou také útvary jako jsou města či obce. Musí se ale jednat o vlastníky takových nemovitostí. Dotace mohou čerpat také osoby, jimž byla výstavba svěřena. Tím se myslí například developeři či podnikatelské subjekty.

Tip: Víte, že podobný program existuje i na Slovensku? Jmenuje se Zelená domácnostiam.

Shrnutí

Přestože jsou fotovoltaické systémy velkou investicí, jejich pořízení nemusí být pro domácnosti tak nemožná záležitost, a to díky dotacím Nová zelená úsporám. Pro získání této finanční podpory je důležité splnit hned několik podmínek. Po splnění můžete získat až 50 % nákladů zpět. Pokud tedy chcete přispět k zelenější budoucnosti, jsou fotovoltaické systémy to pravé.

Jakub Novák, obsahový a SEO specialista

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version