- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníSilné euro poškozuje evropské exportéry

Silné euro poškozuje evropské exportéry

Silné euro nutí firmy eurozóny zvyšovat úspory nákladů, aby zůstaly konkurenceschopné ve srovnání s rivaly z USA a jiných regionů. Obávají se totiž, že silný kurz společné evropské měny může zpomalit oživení jejich aktivit, když poptávka opět začne růst.
Euro, které posílilo zhruba na 1,40 USD/EUR z březnových 1,25 USD/EUR, „ztěžuje“ život, řekl šéf italské zbrojařské společnosti Finmeccanica Pier Francesco Guarguaglini v rozhovoru pro britský deník Financial Times. „Musíme přežít v této situaci. Musíme snížit náklady a zvýšit efektivnost.“

Ekonomové se obávají, že silná evropská měna i po oživení poptávky bude mít negativní vliv na evropské společnosti, z nichž mnohé jsou závislé na vývozu. Podle hlavního ekonoma Barclays Capital pro Evropu bude silné euro překážet ozdravení ekonomiky. „Ceny v leteckém průmyslu jsou většinou v dolarech, takže ho poškodí, stejně jako automobilový průmysl, ocelářský a chemický průmysl. Je to problém.“

Andrew Watt z Evropského odborového institutu (ETUI) vyjádřil obavy ohledně budoucnosti německých a italských firem. „Kam mohou vyvážet? Co mohou udělat, aby se dostali z krize? Skutečná odpověď je, že nic, protože euro posílilo vůči britské libře i dolaru.“

BMW a Volkswagen ztratily v posledních letech miliardy eur pro posílení společné evropské měny. Tento fakt donutil německé automobilky a firmy z ostatních odvětví ke snížení nákladů restrukturalizaci svých operací.

Generální ředitel Daimlera Dieter Zetsche si zase myslí, že tato situace napomáhá pružnosti firem. „Tato situace kolem směnných kurzů je pro nás permanentním tréninkem. Musíme dále fungovat a zlepšovat se, a to nás udržuje ve formě.“

Některé velké evropské společnosti, jako je například VW nebo ocelárna ThyssenKrupp, budují závody v USA, aby snížily svou zranitelnost vyplývající ze silného eura, přičemž získávají státní pomoc ve výši stovek milionů dolarů.

EADS také plánuje postavit v USA továrnu, získá-li kontrakt na dodávku nových tankovacích letadel pro americkou armádu. Také Guarguaglini uvedl, že Finmeccanica uvažuje o dalším posílení své přítomnosti v USA.

Olaf Wortmann z Německého svazu strojírenského průmyslu VDMA uvedl, že němečtí exportéři bojují s prudkým propadem poptávky. „Euro se stane velkým problémem, když se vrátí poptávka.“ Informoval o tom britský deník Financial Times.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek