- Komerční sdělení -finance
DomůHobbyNové metody průzkumu přinášejí miliardy kubíků zemního plynu

Nové metody průzkumu přinášejí miliardy kubíků zemního plynu

Nové metody průzkumu a spolu s nimi i nové metody těžby umožňují získávat plyn iz ložisek, která se donedávna pokládala za nepřístupná. Spojené státy mají také dostatek specializovaných firem, například Carrizo, které dokážou prorážet vodním tlakem i skalnaté vrstvy nad plynovými ložisky. Existují také firmy, které se zabývají využíváním nekonvenčních rezerv. Patří mezi ně společnosti Barnett, Haynesville, Mercellus Shalle. Až třetina rezerv plynu patří nyní loďařským nebo uhelným sdružením.

Díky technickým zlepšením se náklady na těžbu snížily až o 40 %. Tradiční způsob plynu, potrubími, pro mnohé země s velkými ložisky paliva však není použitelný. Proto se v posledních letech rozvíjí jeho zkapalňování. Zařízení na něj fungují již 16 produkčních zemích. Mnohé další kapacity jsou nyní před dokončením. Trh se zkapalněným plynem roste meziročně o 7 %, zatímco doprava plynovody o 1,8 %.

Podle odhadů expertů v roce 2020 podíl zkapalněného plynu na evropské spotřebě tohoto paliva dosáhne asi čtvrtiny. Ani teď však není nízký, kolem 17%. Španělsko však dováží ze světa 78 % své roční spotřeby plynu ve zkapalněné formě.

„Role zkapalněného plynu v Evropě poroste,“ řekl šéf obchodní společnosti Supply & Trading německého koncernu RWE Stefan Judisch. Podle dostupných údajů v roce 2007 nejvíce zkapalněného plynu dovezly Spojené státy, 88,8 miliardy m3. Korejská republika jej importovala 34,4 miliardy a Japonsko 24.2 miliardy kubíků. Potrubími ho ve stejném roce nateklo do Německa 88,7 miliardy m3, Itálie 72,5 miliardy, Francie 33,8 miliardy, Turecka 30,6 miliardy a Británie 28 miliard m3. Informoval o tom německý deník Financial Times Deutschland.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek